FB

Jak vyrovnat tlak v uších při letu

Úvodem

Zalehnutí v uších při letu může být banalita, kterou každý člověk zažije při létání bezpočtukrát. Bolest hlavy a uší způsobuje změna tlaku v letadle, který je potřeba vyrovnat otevřením Eustachovy trubice. Za dlouho trvajícím zalehnutí se ale může skrývat zánět středního ucha a v případě neřešení by mohlo dojít k trvalému poškození sluchu.

Content jak vyrovnat tlak v usich pri letu 01

ORL ambulance »

Valsalvův manévr je základ
Jedná se o nejběžnější způsob, jak zalehnutí řešit. Jednoduše si zacpěte nos a zkuste jím opatrně vydechnout. Samozřejmě to nepůjde, ale proud vzduchu otevře Eustachovy trubice a tím dojde k vyrovnání tlaku.

Zívněte si, ale nespěte
Mírně otevřete ústa a pokuste se zívnout. Opakujte, dokud neucítíte, že tlak pominul. Projeví se to jemným lupnutím, kdy tlak povolí a vy začnete slyšet lépe.

Zároveň se nedoporučuje při vzlétání a přistávání spát, protože nemůžete tlak regulovat a můžete se probudit s nepříjemnou bolestí hlavy i uší.

Žvýkejte s otevřenou pusou
Žvýkání nebo cumlání bonbonů také napomáhá k vyrovnání tlaku mezi okolím a vnitřkem ucha. Pokud nemáte co žvýkat, pomáhá i žvýkání předstírat. Provádějte čelistmi pohyb, jako když si ukousnete příliš velké sousto jídla.

Se žvýkáním začněte hned při stoupání nebo klesání letadla, jakmile se začnou měnit nadmořské výšky.

S uchabolem do letadla nelez
S akutním zánětem nosohltanu, vedlejších nosních dutin nebo čerstvě po operaci nebo „píchnutí“ středního ucha radši let odložte, dokud akutní potíže nepominout. V případě, že letět musíte, riskujete zalehnutí ucha, bolest hlavy v horších případech i prasknutí ušního bubínku vlivem tlaku.


Pokud se nepodaří tlak uvolnit a pocit zalehnutí přetrvává déle než jeden týden, objednejte se na naši ORL ambulanci na tel. 585 506 332.