FB

3 tipy, jak na rovná záda

Úvodem

Sedavé zaměstnání. Časté hrbení. Nekvalitní matrace. To jsou hlavní příčiny vychýlení páteře. Ke skolióze dochází především v dospívajícím věku, ale tímto onemocněním trpí i dospělí. Jste jedním z nich? Přečtěte si, jak srovnat vaši páteř.

Content 3 tipy jak na rovna zada

Ortopedická a chirurgická ambulance »

Hlídejte rovná záda a krk, protahujte se
Pořád si hlídejte rovná záda a krk. Po dlouhém sezení si protáhněte páteř. Stačí zvednou ruce do výšky a podívat se do stropu nebo ruce vyvěsit dolů k zemi. Pokud sedíte, mějte obě chodidla na podlaze. Vyvarujte se sezením s nohou přes nohu. Jestli pracujete s počítačem, dbejte na to, abyste měli monitor vždy v úrovni vašich očí. Pořiďte si stojánek na notebook nebo ho podložte třeba knihami.

Dopřejte zádům pravidelný pohyb
Kromě správného držení těla je také důležitý pravidelný pohyb. Sportem zpevníte zádové svalstvo. U dospívajících dětí by měli rodiče ohlídat správné formování páteře. Pro děti, kde se páteř stále ještě vyvíjí, doporučujeme především jógu a plavání. Nepodceňujte ani výběr kvalitní a stabilní obuvi pro sebe i svoje děti.

Cvičení pro rovnou páteř
Pro napřímení zad a vyrovnání svalových dysbalancí je dobré posílit svalstvo v oblasti kolem páteře. Pro uvolnění páteře si lehněte na záda a přitahujte rukama kolena k hrudníku. Pro ještě lepší uvolnění páteře se můžete lehce kolébat ze strany na stranu. Další jednoduchý cvik, který lze praktikovat i v práci - sedněte si na židli, spojte dlaně, dejte je za hlavu a táhněte hlavu pomalým pohybem směrem k hrudníku. Uvolníte si tak krční páteř. Jógová pozice dítěte je vhodná pro uvolnění napětí přetížených svalů zad. Sedněte si na paty a natáhněte ruce co nejvíce před sebe. Čelo položte na zem a pozici prodýchejte.

Pokud vaše problémy s páteří přetrvávají, navštivte naše ortopedické oddělení s víc než 60 letou praxí. Objednejte se na vyšetření ještě dnes na: Ortopedická a chirurgická ambulance »