Většina lidí považuje čištění uší vatovými tyčinkami za stejně běžné, jako čištění zubů zubním kartáčkem. Poté však může přijít velmi překvapivé zjištění, že přes veškerou "péči", kterou uším věnovali, mají v uchu mazovou zátku, která může případně vést i ke vzniku zánětu. Jak je to možné?
K čemu slouží ušní maz?
Ušní maz je to, čeho se většina z nás snaží co nejrychleji zbavit v domnění, že máme uši špinavé. Není to však nutné. Tenká vrstva ušního mazu je neškodná, ba co víc žádoucí. Slouží k ochraně citlivé kůže vnějšího zvukovodu a vytváří ochranu proti infekcím. V uchu navíc vytváří prostředí, které zabraňuje uchycení a následnému množení patogenů. Není proto nutné maz denně odstraňovat, protože pokud ušního mazu máte málo, je větší riziko poranění jemné pokožky a následného vzniku zánětu zvukovodu.
Jak uši správně čistit?
Pokud nepatříte mezi lidi, kterým se ušní maz tvoří nadměrně, nemusíte se čištěním uší téměř vůbec trápit. Ušní maz se totiž po vzniku sám posouvá směrem k zevnímu ústí zvukovodu, kde jednoduše vypadává ven. Proto následně stačí si uši lehce otřít vlhkým ručníkem. Pokud si přesto uši chcete vyčistit, není nejvhodnější sahat po tolik oblíbených "uchošťourách", jelikož jimi většinou dosáhnete pouze toho, že maz zatlačíte dále do zvukovodu, a to vede posléze k vytvoření mazové zátky, která může vést i k infekci. Proto pokud používáte tyčinky do uší, měli byste být maximálně opatrní, abyste si nevytvořili mazovou zátku, nebo hůř neporanili zvukovod a bubínek. Pro správné vyčištění uší je nejlepší použít speciální kapky nebo spreje, které maz změkčí nebo úplně rozpustí. Kapky jsou šetrné a tudíž vhodné i pro děti. Další metodou, jak se zbavit nechtěného mazu, jsou ušní svíce, které máte zasunuté do ucha a následně je zapálíte. To vytvoří teplo a vakuum, které maz změkčí a vytáhne z uší ven. Aplikace ušních svící je však doporučena za přítomnosti alespoň dvou osob.
Co může stát za bolestí v uchu?
Nastalo ono sychravé a chladné období, kdy je ale ještě příliš teplo na to nasadit si čepici. Toto rozhodnutí může stát za nejedním zdravotním problémem. Jedním z nich je právě bolest v uších, která může souviset právě s chladným větrem venku. Proto pokud jste byli vystaveni chladnému větru nebo stálému průvanu a pociťujete bolest v uchu, zbystřete, může to být neškodné, ale může se také jednat o příznak zánětu středního ucha nebo zánětu vnějšího zvukovodu. Pokud vás uši bolí krátkodobě po přechodu z chladného prostředí do tepla, nemusí se nutně jednat o příznaky infekce, i v tomto případě je však lepší se v uších zbytečně nešťourat, abyste si komplikace spíše nepřivodili sami. Dále je možné dostat infekci také z přírodních koupališť, kde voda není čištěna ani dezinfikována.
Pokud pociťujete častou nebo dlouhotrvající bolest v uších, je dobré navštívit ORL ambulanci. Třeba právě tu naši, kde se o Vás postará vysoce kvalifikovaný personál!