FB

Jak předejít zarůstání nehtů

Úvodem

Prevence může ušetřit nejedno trápení. U zarůstajících nehtů to platí dvojnásob. Přečtěte si pár tipů, jak se bolestivému problému vyhnout.

Content 01 jak predejit zarustani nehtu

Ambulance Mohelnice » Ambulance Zábřeh »

Proč nehty zarůstají?
Do určité míry hraje roli genetika. Pokud jste dostali do vínku široké nehty, zřejmě vás jejich zarůstání nemine. Rozšiřující se tvar nehtu často tlačí na kůži, která ho obklopuje. To může vést k nepříjemnému otoku nebo k povrchovému poranění kůže. A odtud už je jen krůček k bolestivému zánětu, který má tendenci se opakovat. Zarůstající nehty ale nemusí být jen otázkou dědičné dispozice. Způsobit si ho můžeme nevědomky sami.

Boty vybírejte pečlivě!
Prevence zarostlých nehtů začíná už v obchodě s obuví. Při jejím výběru se kromě velikosti, ceny a vzhledu zaměřte taky na pohodlí. Jsou vám boty těsné tak, že cítíte, jak máte prsty namačkané na sobě? Pak raději sáhněte po jiném páru, který dopřeje vašim nohám víc prostoru. Těsná obuv totiž patří mezi nejčastější příčiny zarůstání nehtů u dospělých i dětí.

Stříháte si nehty správně?
Další chybou, která může vést k zarostlému nehtu, je špatná pedikúra. Stříháte si nehty dokulata nebo rovně? Správná je druhá varianta. Tvarování do oblouku se nedoporučuje, protože dovoluje kůži po stranách tlačit na nehet, který začne zarůstat. Na škodu není si alespoň občas dopřát profesionální péči. Pedikérka má k dispozici lepší nástroje a snáz odhalí problém, se kterým je lepší zajít k lékaři.

I dětské nožky potřebují péči
Zarůstající nehty netrápí jen dospělé. Setkat se s nimi můžeme dokonce u těch nejmenších dětí. Zásady správné pedikúry jsou zkrátka důležité už od plenek. Začněte pravidelným stříháním nehtů, které tvarujte vždycky rovně. Botičky vybírejte s prostornou kulatou špičkou a zkontrolujte, jestli v ní prstíky nejsou moc nadoraz.

Pokud si se zarůstajícími nehty nevíte rady, zastavte se v některé z našich chirurgických ambulancí. Rádi najdeme vhodné řešení pro vás i vaše děti.