FB

Jak správně chodit

Úvodem

Málokdo chodíme správně a způsobujeme si tak celou řadu zdravotních potíží. Chůze je pro lidi ta nejpřirozenější forma pohybu, a přesto se u ní často chybuje.

Content jak spravne chodit 01

Pozor na chození “přes patu”
Trápí vás propadlá nožní klenba, nadváha, potíže s páteří nebo ostruhy na patách? Možná jen neumíte správně chodit. Mnoho lidí chodí takzvaně přes patu. Místo plynulého položení na patu pří došlapu ostře dopadnou a noha tak nemůže poskytnout tělu dostatečné tlumení.

Správné držení těla pomůže se správnou chůzí
Postavte se rovně a mírně pokrčte kolena. Váhu nechte rovnoměrně rozloženou na obě chodidla a ramena mějte v rovině. Páteř je vytažená a břišní svaly zpevněné. Špičky nohou směřují rovně kupředu. Nezapomeňte mít hlavu rovně, jako kdybyste měli na temeni připevněný provázek, kterým vám někdo hlavu táhne vzhůru. Nesklánějte hlavu k zemi, chodník stačí sledovat pouze očima.

Zapnout svaly, kratší kroky a využívat celé plosky
Při kroku vždy přirozeně ohněte nohu v kotníku a při chůzi zapojujte všechny svaly na nohou, aby se odlehčily klouby. Nejdříve měkce došlápněte na patu a pak postupně přenášejte váhu ke špičce. Kroky by měly být plynulé, stejně dlouhé. Je lepší dělat kratší kroky, lépe se tak uhlídá lehké položení paty na zem. Dbejte na to, abyste při chůzí využívali celé plosky nohou a k odrazu pro další krok aktivně používejte palec. Nezapomeňte na horní část těla a při chůzi zapojte i ruce, bude se vám tak lépe udržovat rovnováha.

Chůze na boso vám pomůže
Bosá procházka po trávě, lesní cestě, písku nebo kamenech napomáhá aktivaci receptorů, kterými jsou naše nohy protkané. Dochází tak ke zlepšení prokrvení dolních končetin. Chůze na boso navíc pomáhá rozvíjet i koordinační schopnosti.

Pokud vás trápí zdravotní problémy způsobené špatnou chůzí, objednejte se k nám do ordinace a společně vymyslíme, jak vám pomoci.