FB

Kdy dát holčičce náušnice? A na co si dát pozor?

Úvodem

Píchnout uši nebo nepíchnout? Kdy je ten správný čas na náušnice pro malou princeznu? Na co si dát pozor a jsou obavy ohledně případných komplikací na místě? Na otázky odpovídá ORL lékařka Petra Chrapková z naší MAPO ambulance.

Content shutterstock 1033599262 zmen en

Paní doktorko, maminky malých holčiček často řeší dilema, kdy a jestli vůbec nastřelit miminku náušnice. Z odborného pohledu, kdy je podle vás ta nejvhodnější doba?

V dnešní době je možné náušnice aplikovat v průběhu prvních tří měsíců po narození. Miminko má v sobě spoustu protilátek z embryonálního vývoje, a proto se nemusíme obávat infekce. Brzký výkon doporučujeme, jelikož větší děti mají docela „sílu“ se bránit. Vše záleží na domluvě s lékařem.

Mohu tedy od určitého věku přijít kdykoliv, nebo existují okolnosti, kdy se to nehodí?

Samozřejmě, že rodiče mohou kontaktovat naši ambulanci kdykoliv. V období, kdy má dítě naplánováno očkování, doporučujeme odložit výkon zhruba o týden. Rodiče jsou při aplikaci náušnic vždy přítomni a dítě sami drží v náručí. Malé holčičky si píchnutí oušek vůbec nepamatují. To víme od těch, které k nám docházejí léta, a společně se smějeme našemu prvnímu setkání v kojeneckém věku.

Některé maminky dírky do uší píchnout svým dětem odmítají. Bojí se třeba i případných vleklých zánětů. Jsou tyto obavy na místě?

Myslím, že ne. Samozřejmě mohou nastat lokální komplikace, ale maminky odcházejí z naší ambulance s receptem na antibiotickou mast a poučením, jak správně desinfikovat místo vpichu. Vzhledem k tomu, že ranka je minimální a výkon velmi rychlý, se komplikace objevují velmi málo. Aplikace nastřelovací pistolí je absolutně bez krvácení, takže se minimalizují i případná rizika.

Jak důležité je hlídat akupunkturní body? Ve spojitosti s nimi si řada maminek rozmyslí náušničky u miminek, aby systém akupunkturních bodů „dozrál“ a nic se nepokazilo…

Akupunkturní body samozřejmě respektujeme. Boltec dítěte je zmenšeninou boltce dospělého jedince, takže přesně víme, kam vpich zaměřit.

Vyžadují ouška po svém propíchnutí nějakou následnou speciální péči?

Okolí náušnice je třeba čistit lihem, při zarudnutí lokálně promazávat antibiotickou mastí, kterou předepisujeme v rámci návštěvy v naší ambulanci.

Kolik oušek měsíčně ve vaší ambulanci propíchnete a jakou technikou?

Měsíčně aplikujeme zhruba dvacet párů náušnic. Nenavštěvují nás ale jen maminky s malými holčičkami, ale i teenageři a dospělí lidé, kteří buď chtějí opravit původní dírku, nebo aplikovat další náušnici do jiného místa na boltci.

Pokud se ouška rozhodnu nechat propíchnout, mám už do ambulance přijít s koupenými náušnicemi?

Originální set náušnic máme v připravených sterilních kazetách. K dispozici je nejméně osm typů náušnic od jednoduchých kovových až po krystalky nebo náušnice ve tvaru kytiček. Rozhodně zavolejte na tel. 585 506 332 a domluvíme se na návštěvě. Samozřejmě můžeme aplikovat i náušnice, které má pacient s sebou, ty už ovšem klasickou metodou vpichem sterilní jehlou.

Je něco, na co by si maminky měly při rozhodování, kde nechají svým holičkám uši propíchnout, dát pozor? Přece jenom objevují se i případy špatně provedených vpichů…

O místě vpichu s rodiči diskutujeme a přesně naznačíme místo na uchu speciální fixou. Samotná aplikace je ideálně rovná, jelikož ji zabezpečí mechanika nastřelovací pistole, takže vpichy jsou přesné a náušnice krásně sedí v ušním lalůčku.