FB

Klimatizace, používat nebo raději ne?

Úvodem

Pravděpodobně každý zná to dilema, zda si v horkém letním dni, po nastoupení do auta, které stálo celý den na sluníčku, pustit naplno klimatizaci a ochladit se, nebo myslet na své zdraví a klimatizaci raději nechat vypnutou. Nicméně klimatizace našemu zdraví nemusí škodit, pokud dbáme na určitá pravidla.

Content shutterstock 1135416335

Co udělat s vyhřátým autem?

První chybou, kterou většina z nás dělá, je zapnutí klimatizace ihned po nastoupení do horkého auta. Vhodné je nejdříve v autě vyměnit vzduch, ideálně otevřením všech dveří a následně během jízdy na chvíli nechat otevřená okénka. Teprve poté je vhodné klimatizaci zapnout.

Na jakou teplotu nastavit klimatizaci?

Člověku nesvědčí dlouhodobý pobyt v teplotách nad 25° Celsia, proto je vhodné mít teplotu v autě nastavenou pod touto teplotou. Nicméně platí také pravidlo, že teplotní rozdíl by neměl být větší než 7 stupňů, jinak naše tělo utrpí teplotní šok. Některá auta ukazují teplotu klimatizace digitálně a poznat správnou teplotu je tudíž snadné, u modelů, které touto funkcí nedisponují musíme jít spíše odhadem a nedoporučuje se nastavit chlazení na maximum.

Jaké problémy může klimatizace přinést?

Pokud si naše tělo často prochází teplotními šoky (z vychlazeného auta do parních letních dnů a zpět), hrozí velké riziko rýmy a nachlazení. Dalším problémem, který je způsoben silným proudem studeného vzduchu směřovaného přímo na vás, je zatuhnutí trapézových svalů a zablokování krční páteře. Klimatizace také odvádí ze vzduchu vlhkost, čímž mohou trpět naše oči a sliznice, proto je nutné občas vyvětrat. Novější klimatizace však pracují výrazně jemněji než ty staré.

Jak tedy správně používat klimatizaci?

  • Auto nejprve vyvětrejte přirozenou cestou.
  • Je vhodné snižovat teplotu postupně a chvíli před příjezdem ji zase zvýšit (můžete klimatizaci úplně vypnout), tím předejdeme náhlé změně teploty.
  • V autě by nemělo být chladněji než 7 stupňů pod venkovní teplotou ve stínu.
  • Nepouštějte silný větrák.
  • Nenastavujete proud studeného vzduchu přímo na sebe (výdechy klimatizace by měly směřovat do volného prostoru).
  • Čas od času klasicky vyvětrejte okénky, aby se do prostoru vrátila vlhkost.
  • Péče o vzduchotechniku v autě je také důležitá, aby se v ní neusazovaly bakterie a plísně.

Obecně lze tedy říct, že při správném používání je klimatizace užitečným pomocníkem. Je prokázáno, že v klimatizovaných prostorech se zvyšuje koncentrace, což je především pro řidiče velmi přínosné, a také snižuje riziko přehřátí například v kolonách. Klimatizace může být nápomocná i v zimě, kdy s její pomocí můžete vysušit sníh, který jste si do auta nanesli na obuvi a snížit možnost zamrznutí auta zevnitř.

Klimatizace v obytných prostorech (kanceláře, byty apod.)

Mezi venkem a kanceláři by neměla teplota přesáhnout rozdílu 7°C. Ideální teplota v obytných prostorech je v rozmezí 22 až 24 stupňů. Vhodné je klimatizaci zapínat jen na stanovené časové úseky. Kde to je jen trochu možné, je lepší teplotu regulovat žaluziemi a větrat přirozeně - otevřením okna.