Vývoj kyčlí miminek je potřeba pozorně sledovat. Přečtěte si, na co se maminky často ptají našich ortopedů.
Proč je důležité miminkům kontrolovat kyčle?
Vývoj kyčelního kloubu pokračuje i po narození, proto je důležité sledovat, jestli všechno probíhá, jak má. Kromě postavení nožiček a jejich pohybu se pozornost zaměřuje také na svalový tonus nebo symetrii kožních řas.
Jak často kontroly probíhají?
Vyšetření vás čekají minimálně 3. V případě, že lékař objeví nějakou abnormalitu, pozve si vás na kontrolu víckrát. Ta úplně první se provádí často ještě v porodnici, a to 3. až 5. den po porodu. Podruhé ortoped zkontroluje kyčle vašeho děťátka mezi 6. až 9. týdnem. Třetí a pro většinu dětí poslední vyšetření se provádí před dosažením 16. týdne věku.
Bolí to?
Vůbec ne, kontrola je zcela bezbolestná. Ultrazvuk pouze přejíždí po vyšetřovaném místě. Některá miminka průběh vyšetření kyčlí dokonce prospí.
Co znamená dysplazie kyčlí?
Jedná se o vývojovou poruchu, kdy kyčelní kloub nedosedá, není dobře vycentrovaný nebo má problematický rozsah pohybu. Pokud se včas neléčí, může později vést k potížím s kyčlemi. Naprostá většina dětí má nožičky v pořádku, dysplazie se týká jen zhruba 5 % novorozenců.
Když kyčle miminka nejsou v pořádku, spraví se to?
Pokud lékař zaznamená normální vývoj kyčlí (správně formovanou kloubní jamku s dobře vycentrovanou hlavicí) a jejich jadérek, je vaše děťátko v pořádku. Obavy si nemusíte dělat ani s diagnózou lehké dysplazie. Lékař vám nejspíš doporučí tzv. široké balení miminka nebo u horšího nálezu kompenzační pomůcky (například Frejkovu peřinku nebo Pavlíkovy třmeny). Tyhle metody by měly postavení kyčlí po čase zlepšit. U těžší formy dysplazie nebo vykloubení (luxace) přichází na řadu nenásilné zakloubení kyčle ve specializované nemocnici, kde je děťátko hospitalizováno společně s maminkou. Teprve pokud všechny tyto metody selžou, přichází na řadu operace.
Kyčle vašemu děťátku rádi zkontrolujeme v naší ortopedické ambulanci v Jeseníku.
Stačí se objednat na telefonu +420 584 412 555