FB

Který sport je pro naše klouby tím nejvhodnějším?

Úvodem

Sportovní aktivity mají pro lidský organismus nezpochybnitelný přínos, zvláště v dnešní době, kdy řada z nás tráví většinu dne sezením u počítače nebo koukáním do telefonu. Nejnamáhavější částí našeho pohybového aparátu jsou právě klouby.

Content shutterstock 1562653051

Proč nás klouby bolí?

Příčin může být několik - dědičné vady, infekce nebo poruchy imunitního systému. Mezi nejčastější onemocnění kloubů patří artróza, což je degenerativní proces související s přetěžováním kloubů. Nadváha, absence pohybu nebo špatná skladba jídelníčku se také negativně podepisují na stavu našich kloubů.

Jak se o klouby starat?

Důležité je dobře vyživovat chrupavky, které jsou součástí kloubů. Kloubům prospívá pravidelný pohyb, kdy zároveň zpevňujeme svaly.
Doporučené sportovní aktivity jsou plavání, jízda na kole, nordic walking či cvičení s vlastní váhou těla. Nezapomínejte si nastavit i vhodné stravovací návyky.

Chcete sportovat a máte již problémy s klouby?

Absolutně nejideálnější fyzickou aktivitou je plavání, případně kolo nebo bruslení na kolečkových bruslích. Pokud vás ani tento druh sportu netáhne, dejte přednost obyčejné rychlé chůzi, józe nebo stále populárnější disciplíně nordic walking s holemi. Pokud jste prodělali úraz, je potřeba respektovat doporučení vašeho ošetřujícího lékaře.

Co naše klouby ničí?

Jakýkoliv sport, který způsobuje otřesy, je zátěží pro naše klouby. Jedná se o klasický či plážový volejbal, basketbal i házenou házenou, kterým se věnujeme i jen rekreačně. Při těchto sportech netrpí jen váhonosné klouby, ale např. i loketní klouby. Negativní dopady na klouby má přehnaná či nárazová sportovní aktivita. Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a může hrozit riziko vzniku osteoartrózy či poranění části kloubu.

Sportování s mírou

Fyzická aktivita prospívá nejen naší tělesné schránce, ale také psychické pohodě, zdravému spánku a celkové kondici. V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny.

Pokud vás trápí bolavé klouby či nevíte, která sportovní aktivita je právě pro vás vhodná, objednejte se do naší ortopedické ambulance, kde vám rádi poradí naší lékaři.