FB

Myslete na svoje zažívání

Úvodem

Sezónní zácpa se týká také Vánoc. Přečtěte si, co (ne)dělat, abyste po svátcích nemuseli na proktologii.

Content 01 myslete na svoje zazivani

Ambulance Mohelnice » Ambulance Zábřeh »

O svátcích dostává zažívání zabrat
Důvodů, proč se o Vánocích nepřejídat, se nabízí hned několik. Kromě nejvíce obávaného přibývání na váze si jedlíci mohou přivodit také žlučníkový záchvat nebo zácpu. Ta bývá během svátků způsobena hlavně nadbytkem těžkých jídel, nedostatkem pohybu a nedodržováním pitného režimu. Do něj se ale oblíbená káva, svařák nebo sváteční přípitky nepočítají.

Sezónní zácpa hrozí i v zimě
Smažené řízky s bramborovým salátem jsou klasika, které se na Štědrý den vzdá jen málokdo. Zatímco s jednou vydatnější večeří si naše zažívání ještě poradí, několikadenní nezřízené hodování už pro něj může být pořádná zátěž. A právě špatné stravování je nejčastější příčinou tzv. sezónní zácpy, která je typická nejen pro letní dovolené, ale i pro období Vánoc. Jakmile začnete chodit „na velkou“ méně než 3x týdně, pobyt na toaletě je delší, nebo vás vyprazdňování dokonce bolí, je čas obrátit se na proktologa. Ten zjistí, jestli jde o samotnou zácpu nebo vaše obtíže souvisejí s jiným onemocněním.


Ani o Vánocích nezapomínejte mít po ruce sklenici vody.

Jak zácpě předcházet
Nejdůležitější je, jíst s rozumem. Vánoční klasiky nachystejte tak akorát, abyste těžká jídla nedojídali ještě několik dalších dní. Tradiční recepty si můžete trochu odlehčit, třeba místo majonézy vyzkoušet salát s jogurtem. Aby vaše zažívání fungovalo, jak má, potřebuje dostatek vlákniny. Rozhodně tedy neuděláte chybu, když si každý den dopřejete porci ovoce a zeleniny. Hlídejte si také pitný režim a snažte se vypít alespoň 2 litry tekutin denně. Když budete mít po ruce sklenici s vodou, půjde vám to lépe. Skvělou prevencí proti zácpě je pohyb. Neseďte celé svátky u televize a vyrazte ven! Procházka, bruslení, lyžování nebo stavění sněhuláka pomůže udržet ve formě vaši fyzičku i zažívání.

Sezónní zácpa se nejčastěji řeší projímadlem. Když se ani po několika dnech vaše zažívání nezlepší, vyhledejte lékaře! V naší proktologické ambulanci vám pomůžeme s maximální diskrétností.