FB

Nepřetěžujte krční páteř!

Úvodem

Práce na počítači nebo spaní na břiše. Důvodů, proč krční páteř začne bolet, je ale víc. Přečtěte si, jak potížím předcházet.

Content 01 nepretezujte krcni pater

Ambulance v Jeseníku »

Držte hlavu rovně
V jaké pozici je vaše hlava při čtení těchto řádků? A jak jste na tom s držením hlavy, když řídíte? Krční páteř je velmi pohyblivá. Díky její ohebnosti můžeme hlavou otáčet, kývat, uklánět do stran nebo ji předsunout. A právě předklonem krční páteř nejčastěji přetěžujeme. Už jsme si zvykli neustále viset očima na displeji mobilu nebo tabletu. Kdo má navíc sedavé zaměstnání, předklání se ještě celý den u počítače. Stejného prohřešku se v autě dopouští i spousta řidičů.


Máte po probuzení zablokovanou krční páteř? Změňte svoji spací polohu a zkontrolujte výšku polštáře

Pozor na polštář a spaní na břiše
Víte, že přetěžovat krční páteř můžete i ve spánku? Zvlášť když usínáte na břiše. Abyste mohli v téhle poloze dýchat, musíte mít hlavu otočenou na jednu stranu. Jakmile usnete, podpůrné svaly se uvolní a přestanou krční páteř udržovat v přirozené pozici. Výsledkem je probuzení se zatuhlým krkem a bolestí hlavy. Nespíte na břiše, a přesto máte krční páteř zablokovanou? Na vině jsou nejspíš příliš vysoké polštáře. Ty způsobují problematický předklon hlavy podobně jako špatné držení těla při práci s počítačem.

Zacvičte si a narovnejte se
Pokud se chcete vyhnout snížené pohyblivosti a bolesti krční páteře, udělejte si každý den chvilku na cvičení. Objednejte se do naší ortopedické ambulance, kde vás naučíme jak samotné provedení cviků, tak i správné dýchání. Podíváme se také na držení těla, kterým si možná nevědomky zaděláváte na blokády krční páteře. Tu zatěžuje hlavně nahrbený postoj s kulatými zády a hlavou vysunutou dopředu. Myslete na to během dne, a pokud se přistihnete v předklonu, narovnejte se. Zdravotní polštáře vám zase pomohou udržet krční páteř v kondici, zatímco spíte.

Vyhněte se nepříjemným potížím s krční páteří a vsaďte na prevenci! V Jesenické ortopedii vám poradíme, jak na to. Stačí se objednat!