FB

Nezanedbávejte preventivní návštěvu ženského lékaře

Úvodem

Jedná se o jednu z nejdůležitějších preventivních prohlídek každé ženy. Přesto spousta žen návštěvy gynekologa odkládá a tato vyšetření patří mezi ta obávaná. Právě preventivní kontroly nám mohou pomoci zachytit závažná onemocnění již v zárodku, kdy je ještě šance na vyléčení.

 

Content shutterstock 1629543655

Kdy na prohlídku?

Spousta žen se mylně domnívá, že pokud nepociťuje akutní problémy nebo se nesnaží o miminko, není důvod gynekologii navštěvovat. Opak je však pravdou. Každá žena by měla podstupovat preventivní prohlídky každý rok od věku patnácti let, protože v těle probíhají hormonální změny, a právě preventivní prohlídky mohou včas odhalit závažnější onemocnění, jako je například rakovina děložního čípku.

Na jaké otázky si připravit před vstupem do ordinace odpověď?

  • Přesné rozmezí poslední menstruace?
  • Bývá menstruační cyklus pravidelný?
  • Trpíte v současné době nějakými problémy?
  • Měla jste již pohlavní styk?
  • Otázky o rodinné anamnéze (jaké nemoci postihly vaše nejbližší příbuzné).
  • Jaké užíváte léky?

Jak se na vyšetření připravit?

Před preventivní kontrolou je vhodné mít vyprázdněný močový měchýř (pokud jste nebyla již při objednání upozorněna na opak). Je také nezbytné dbát na správnou hygienu a před prohlídkou se osprchovat nebo alespoň otřít genitálie vlhčeným ubrouskem. Před vyšetřením je pacientka vyzvána, aby si odložila spodní část oblečení. Asi nejpraktičtějším řešením je přijít ve volnější sukni nad kolena, kterou si můžete během vyšetření ponechat.

Jak vyšetření probíhá?

Prohlídka je přizpůsobena faktu, zda je žena sexuálně aktivní či nikoliv. V případě, že není, je k vyšetření použit ultrazvuk nebo tzv. vaginoskop, aby nedošlo k poranění panenské blány. Prohlídka probíhá ve speciálním křesle, kde pacientka leží s nohama podloženýma opěrkami tak, že pánev směřuje k obličeji lékaře. Lékař během vyšetření zavede do pochvy gynekologická vyšetřovací zrcadla, kterýma pochvu šetrně roztáhne, aby byla vidět sliznice a povrch děložního čípku, z nějž je během preventivní prohlídky odebrán stěr, který putuje do laboratoře. Po vyjmutí zrcadel je provedeno pohmatové vyšetření přes pochvu a břicho. Tím zkontroluje tvar a velikost dělohy, vejcovodů a vaječníku.

Přestože většina   žen prohlídky nemá právě v oblibě, je opravdu žádoucí je jedenkrát ročně podstoupit. Jedním z důvodů, proč ženy toto vyšetření odkládají, jsou obavy z bolesti a pocit studu. Vyšetření je však bezbolestné a diskrétní. A za včasné odhalení případných problémů rozhodně stojí!

Preventivní gynekologické prohlídky jsou jedenkrát ročně hrazeny ze zdravotního pojištění! Není důvod se vyšetření obávat. Objednejte se proto včas na prohlídku právě do naší gynekologické ambulance.