FB

Novodobá nemoc z povolání

Úvodem

Klikání myší, hra na klavír nebo práce se sbíječkou. Všechny tyhle činnosti můžou vést k syndromu karpálního tunelu. Přečtěte si, jestli se týká i vás!

Content novodoba nemoc z povolani uvod

Ambulance v Jeseníku »

Na vině není jenom myš a klávesnice
Dlouhodobé namáhání zápěstí se netýká jenom práce na počítači. Nadměrnou zátěží může být třeba hra na hudební nástroj (například klavír) nebo řada manuálních prací od šití přes masáže, používání sbíječky až po montáž v továrnách. Syndrom karpálního tunelu vzniká také následkem úrazů, zánětů šlach, při hormonálních výkyvech nebo během metabolického onemocnění.

Nerv pod tlakem
Stereotypní pohyby nebo nepřiměřená síla směrem k zápěstí se po čase podepíší na kondici tzv. středního nervu. Ten se ve zúženém místě pod zápěstními vazy dostane pod tlak a nemůže fungovat jako dřív. Výsledkem je typické brnění prstů, snížená citlivost ruky a bolest. Jakmile se u vás tyhle příznaky projeví, nečekejte, jestli to odezní samo. Syndrom karpálního tunelu je potřeba řešit ihned. V raném stadiu totiž odejdete z ordinace s mazáním nebo doporučením na cvičení, případně fyzikální léčbu. Od bolesti vám uleví také obstřik nervu. V pokročilejší a těžké fázi nemoci už pomůže pouze operace.

Co můžete udělat pro svoje zápěstí
Prevencí se dá problémům s bolavým zápěstím předejít. Ať už pracujete v kanceláři, koncertujete s orchestrem nebo montujete součástky, dopřejte svým dlaním po 40 minutách pauzu. Alespoň na chvilku se protáhněte nebo zaměstnejte ruce jinou činností. K počítači si pořiďte vertikální myš nebo speciální podložku a střídejte je s klasickou myší. Nic nezkazíte ani kvalitní židlí, která vám pomůže udržet záda i ruce ve správné poloze. Namáháte-li zápěstí mimo kancelář, dopřejte mu oporu v podobě ortézy nebo bandáže. Prevenci na míru vašemu povolání ale vždycky raději konzultujte s odborníky.

Se syndromem karpálního tunelu a výběrem vhodných pomůcek vám rádi poradí naši lékaři v Jesenické ortopedii. Stačí se objednat!