FB

Ortopedické vložky na míru

Úvodem

Nohy namáháme prakticky denně ať už módní obuví, nebo nesprávnou chůzí. Bolesti nohou a kloubů jsou jedním z hlavních důvodů, které nás donutí navštívit lékaře.

Content shutterstock 1029432064

Aby také ne, většina z nás udělá denně tisíce kroků a jakákoliv bolest je pro nás velmi omezující. Každý z nás má chodidlo jedinečné, proto musí být jedinečná i vložka do bot, která nám bude vyhovovat.

Jak ortopedické vložky fungují?

Ortopedické vložky se nejčastěji používají pro korekci špatného postavení nohou. Mnoho lidí trpí nízkou nebo naopak vysokou klenbou. Pokud trpíte jedním z těchto problémů, mohly by vám ortopedické vložky výrazně usnadnit život. Pro lidi s plochýma nohama se nejčastěji používají vložky s nižším profilem, které propadlou klenbu lehce přizvednou, a tím aktivují ochablé svalstvo. Pokud trpíte opačným problémem budou výztuhy vložek také vysoké, aby klenbu mohly podepřít a nabídly odpočinek přetíženým svalům a vazům. Špatně vytvarovaná chodidla mohou mít za následek bolesti, které nemusejí s chodidly na první pohled vůbec souviset. Například pokud chodidla kvůli svému tvaru nepohlcují dostatečně nárazy, tak je přenášejí až ke kyčlím a zádům, které nás kvůli tomu mohou bolet.

Jak se ortopedické vložky dělí?

Základní rozdělení vložek je na dětské a speciální. Jakkoli zvláštně to může znít, dětské vložky nejsou určené čistě pro děti. Dětské vložky se používají pro pacienty s nižším stupněm postižení nohou, jako třeba plochá noha, patní ostruha, nebo kladívkové prsty. Speciální vložky jsou určeny pro pacienty s vyšším stupněm postižení nohou.

Jak probíhá měření nohou pro zhotovení ortopedických vložek?

Aby byla vložka zhotovena na míru každému pacientovi, je nutné provést měření. Pacientům je zhotoven plantogram, neboli otisk nohy, pro určení typu nohy a nožní klenby. Pro zjištění rozložení zátěže chodidla a osového rozložení nohy bývá využíván plantoskop. Analyzovaná může být i chůze a funkce chodidla. K tomu se využívá podložka MatScan, který poskytuje rychlé a přesné pořízení digitálního záznamu. Výhodou je možnost uchování záznamů a díky tomu i zpětné porovnání snímků.

Ortopedické vložky jsou skvělým pomocníkem, i tak je ale doporučeno nespoléhat pouze na ně a věnovat čas také posilování a protahování chodidel, které je zásadní pro nápravu špatného chodidla.

Nečekejte až bude problém s chodidly nevratný! Neváhejte a objednejte se na protetickou prohlídku právě do naší ortopedické ambulance, kde jsme pro vás každé pondělí třetí týden v měsíci!