FB

Proč nosit v zimě čepice

Úvodem

Čepice není jen pletenina naražená na hlavu, ale důležitý kus oblečení. Svého nositele může ochránit před mnohými nepříjemnými zdravotními komplikacemi. A za to chvilka nepohodlí nebo čas strávený úpravou účesu stojí.

Content proc nosit v zime cepice

ORL ambulance »

Vlasy před mrazem neochrání
Ačkoliv na první pohled můžete mít pocit, že hlavu dostatečně chrání vlasy, není to pravda. Nosní dutiny a uši nedokáže vlasová pokrývka dostatečně ochránit a právě ony jsou na chlad nejcitlivější. Lidem, kteří zatvrzele odmítají čepice nosit, hrozí kromě nachlazení, také záněty dutin a omrzliny.

Čelenka to nezachrání
Nejčastějším argumentem všech chronických nenosičů čepic je ten, že jim pokrývka hlavy nesluší a ještě po ní mají slehlé vlasy. Když je už opravdu velký mráz, vezmou si přece čelenku… Jenže čelenka ochrání pouze část obvodu hlavy a zbytek zůstává nezakrytý a prochládá.

Čepice je potřeba
V případě, že dojde k prochladnutí, se dostaví klasické nastydnutí. Tedy kašel, rýma a kýchání. V této fázi obvykle stačí držet se v teple, pít horký čaj, jíst vitamíny a za pár dní příznaky odezní. Pokud ale nemocný znovu vyrazí ven bez čepice i s podlomeným zdravím, přestávají být následky banální. Rýma může vyústit v nepříjemný zánět dutin, který může skončit až jejich punkcí. S rýmou se pojí i další nepříjemnosti, jako je zánět vedlejších nosních dutin, čelistních dutin a občas může nemocného dovést až do zubní ordinace s nesnesitelnou bolestí zubů.

Pokud jste už letošní mráz podcenili a trápí Vás některý z výše uvedených problémů, na nic nečekejte a objednejte se na vyšetření na tel. 585 506 332. V případě neléčených problémů Vám může hrozit i trvalá ztráta sluchu.