FB

Řešení pro lupavý prst

Úvodem

Ohnete prst, ale zpátky natáhnout už ho nejde. Je ztuhlý, bolí, a když se ho snažíte narovnat, „lupne“. – Nejvyšší čas objednat se na ortopedii.

Content reseni pro lupavy prst 1

Ambulance v Jeseníku »

Co je lupavý prst?
Spousta pacientů si myslí, že lupavý prst je onemocnění kloubu. Za lupnutí a ztíženou hybnost ale ve skutečnosti mohou šlachy. Ty procházejí tzv. šlachovými poutky, která je drží ve správné poloze. V případě, že dojde k jejich zúžení, šlacha se nemůže pohybovat tak, jak by bylo třeba. Ze sevření při průchodu těsným poutkem se pak uvolňuje s obtížemi, které se projevují právě typickým lupnutím.

Proč lupnutí bolí?
Bolest, která lupavý prst provází, má hned několik důvodů. Prvním je už zmíněný průchod zúženým šlachovým poutkem, kterým šlacha prochází na sílu. Tření pak způsobí otok nebo zánět, a ten bývá bolestivý. Čím více tedy s postiženým prstem hýbete, tím více bolí.

Když je pohyb problém
Kromě nepříjemné bolesti omezuje pacienty také špatná hybnost prstu. Stává se, že uvízne v určité poloze a nejde vrátit zpátky. Často zůstane ohnutý a je těžké ho samovolně narovnat. To vám znepříjemní nebo úplně znemožní cokoli uchopit. Jakmile tedy zjistíte, že některý z prstů (nejčastěji palec, prsteníček nebo malíček) nefunguje, jak by měl, neodkládejte návštěvu lékaře!

Pomůže masáž nebo ambulantní zákrok
Při lehčí formě onemocnění vám od otoku mohou ulevit léky, masáž nebo speciální rehabilitační techniky. Tam, kde už cvičení nepomůže nebo není kvůli otoku vůbec možné, přichází na řadu drobný zákrok. Provádí se obvykle ambulantně s lokálním znecitlivením. Jeden malý řez vyřeší nedostatek prostoru ve šlachovém poutku a okamžitě vrátí vašemu prstu hybnost, na kterou jste byli zvyklí.

Kam se objednat
Při potížích s lupavým prstem se obraťte na naše specialisty jesenické ambulanci. Ortoped zhodnotí stav onemocnění, ukáže vám, jak prst rozcvičit, případně vás svěří do péče našich chirurgů, kteří provedou ambulantní zákrok. Nezapomeňte, že čím dříve začnete lupavý prst řešit, tím dříve se vám uleví!

V Jeseníku vám pomůžeme nejen od lupavého prstu. Objednat se můžete třeba na rázovou vlnu, rehabilitaci nebo infuzní terapii. Stačí zavolat.