Je to kýla, nebo ne? Rozhodnutí nechte vždycky na lékaři. Nepodstupujte riziko a navštivte některou z našich poraden pro kýly!
Ambulance v Mohelnici » Ambulance v Zábřehu »
Co je kýla
Kýla je vlastně otvor v břišní dutině, přes který se vnitřní orgány dostanou do podkoží. Většinou se vytvoří v místě, kde došlo k oslabení břišní stěny. Podle toho, jestli se vzniklý vak soustřeďuje v záhybech uvnitř těla nebo zvnějšku pod kůží, rozlišujeme vnitřní a vnější kýlu. Zatímco tu vnější ve tvaru boule nepřehlédnete, vnitřní kýla není na první pohled patrná.
Kde se kýla objevuje
Jednotlivé druhy kýly označujeme podle místa jejich výskytu. Nejčastější je tříselná, která trápí hlavně muže. Nahmatat si ji můžou pod kůží v třísle, ale pozor – vleže se vyboulení mnohdy ztratí! Břišní kýla se objevuje v horní části břicha. Pupeční je častá u novorozenců nebo u žen, které mají za sebou více těhotenství. Jak napovídá její název, vyskytuje se kolem pupku. Se stehenní kýlou přicházejí do ordinace především ženy. Bouli mají pod tříselným vazem v blízkosti stehenní žíly. Kýla v jizvě je rizikem každé chirurgického zákroku. Pacienti po operacích by tedy neměli podceňovat jakékoli změny v místě jizvy. Brániční kýlu si nenahmatáte, patří totiž mezi ty vnitřní. Vědět o sobě dává častým pálením žáhy.
Vyboulení na břiše, v tříslech, na stehně nebo v jizvě si vždycky nechte vyšetřit!
Proč byste kýlu neměli podceňovat
Boule není jenom estetický problém! I když se její pobolívání nebo pálení při námaze dá vydržet, návštěvu chirurgie byste neměli odkládat. Vnitřnosti, které se ve vyklenutí nachází, jsou náchylné k takzvanému uskřiknutí. To je situace, kdy se například střevo v kožním vaku zaškrtí, přestane být průchodné a začne odumírat. Tenhle akutní stav doprovází silné bolesti, zvracení nebo křeče a vyžaduje okamžitý zásah na operačním sále!
Máte podezření na kýlu? Neriskujte její uskřiknutí a vyhledejte lékaře co nejdříve! Tým špičkových chirurgů je vám k dispozici v našich ambulancích v Zábřehu a Mohelnici.