FB

Slyší vaše děťátko dobře?

Úvodem

Vyšetření na pár minut. Kontrola sluchu miminko nebolí, takže ji spousta malých pacientů prospí. Přečtěte si, co vás v naší ambulanci čeká.

Content sluch uvodni obrazek

Vyšetření na pár minut. Déle vás s miminkem nezdržíme. Kontrola sluchu ho navíc nebolí, takže ji spousta malých pacientů prospí. Ještě, než se vydáte na ORL, přečtěte si, co vás v naší ambulanci čeká.

Rychle a bezbolestně

Jak je na tom miminko se sluchem, se většinou zjišťuje během pobytu v porodnici. Obvykle to bývá kolem třetího nebo čtvrtého dne života. Není ale problém ouška prověřit i později v naší ORL ambulanci. S vyšetřením budeme hotovi rychle. K okraji zvukovodu přiložíme děťátku drobnou sondu, která do ucha pustí speciální stimuly. Zároveň přitom zjistí, jestli zvukový aparát reaguje, jak má.

Screeningová kontrola sluchu nebolí

Když ucho dává echo

Otoakustické emise. – To jsou zvukové signály, kterými mechanismus vnitřního ucha reaguje na zvuk zvenčí. Daly by se přirovnat k bumerangu nebo ozvěně. Jejich přítomnost zachycená sondou naznačuje, že sluch vašeho děťátka by měl být v pořádku. Ale ani v opačném případě se nemusíte bát špatných zpráv.

Screening není diagnóza

I když sonda otoakustické emise nezachytí, není důvod k panice. Kontrola sluchu může, stejně jako každý jiný screening, případný problém jenom naznačit. Přesná diagnóza se dá určit až na základě dalších vyšetření. Nepřítomnost otoakustických emisí může být zkreslená vlivem velkého ruchu v ordinaci, předčasným měřením (do 24 hodin od porodu) nebo pláčem miminka.  Když se kontrola po několika dnech zopakuje, v drtivé většině se vada sluchu nepotvrdí.

Svěřte ouška svých dětí naší specialistce v Olomouci. Žádanka není potřeba, stačí se jen objednat.