FB

Víte, co dělat, když...?

Úvodem

Opakování je matka moudrosti. Blíží se léto, prázdniny, a s nimi i časté úrazy dětí. Víte, co v případě nastalého úrazů dělat? Projděme si základy první pomoci pro děti, které by měl znát každý. 

Content img 20200825 132330 2 prava

Mezi letní úrazy dětí patří hlavně nehody venku: 

  • na dětských hřištích, 
  • na trampolínách, 
  • poranění způsobená elektřinou, 
  • tonutí apod. 

Dítě si při pádu z kola může přivodit úderem řídítek do břicha krvácení do dutiny břišní. Pokud si dítě následně po pádu začne stěžovat na bolest břicha, na špatné dýchání a dojde ke zvracení, je v tomto případě nutné navštívit zdravotnické zařízení. 

I při vysokých teplotách u vody, kdy se chceme zchladit, musíme být opatrní. Nikdy neskákejme po hlavě do neznámého terénu, hrozí nám úraz hlavy a porucha vědomí. I skok do chladné vody v rozehřátém stavu s námi může pěkně zamávat. Mějme na paměti, že při plavání k  tonoucímu je vhodné mít u sebe pevný předmět, kterého se dotyčný reflexivně zachytí. Plaveme k tonoucímu zezadu, otočíme jej na záda a dopravíme do bezpečí na břeh. Při zástavě životních funkcí neprodleně zahajujeme kardiopulmocerebrální resuscitaci. 

První pomoc 

Než začnete, okamžitě zavolejte lékařskou pomoc 155 nebo 112. Zjistěte, zda dítě reaguje a dýchá: 

Pokud nereaguje, ale DÝCHÁ: Uložte ho do stabilizované polohy (na bok) a stále kontrolujte jeho stav až do příjezdu lékaře. 

Pokud nereaguje a NEDÝCHÁ: Začněte nepřímou masáž srdce. Stlačujte hrudník ve středu hrudní kosti do hloubky nejméně 5 cm v pravidelných intervalech. Oživování je třeba provádět až do příjezdu záchranné služby nebo do chvíle, kdy začne postižený dýchat sám. 

Úpal a úžeh 

Úpal a úžeh má většina lidí úzce spojeno s létem, vedry a sluněním, ale ono to tak úplně pravda není. Pokud mluvíme o úžehu, myslíme tím přehřátí mozku způsobené dlouhým pobytem na slunci. U dětí může nastat velmi snadno a rychle. Děti si riziko úžehu neuvědomují a také zejména malé děti ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci.  

Naopak úpal, znamená celkové přehřátí organismu. Většinou k němu dochází v důsledku pobytu v prostorách s vysokými teplotami, nedostatečným přívodem čerstvého vzduchu či na místech s vysokou vlhkostí, zejména pak v kombinaci s nedostatečným pitným režimem. 

Úpal i úžeh mají podobné příznaky – bolest hlavy, nevolnost, horečku či zvracení. První pomocí v obou případech je postiženého ochladit. 

Doporučení léky: Paralen, Panadol, Nurofen sirup

Popáleniny, opařeniny 

V případě popálenin a opařenin je důležité daná místa chladit, puchýře nikdy nepropichovat a přiškvařený oděv nestrhávat. 

,,Otravný,, hmyz 

Při výletu do přírodě se chráníme před klíšťaty vhodným oblečením, vysokou uzavřenou obuví a repelenty. Po každém výletu je vhodné se prohlédnout, zda jsme si nepřinesli domů nezvaného návštěvníka. V případě, že již máme přisáté klíště, pokapejte jej olejem nebo zatřete vrstvou krému. Po chvilce jej zkuste vytáhnout pomalým kroužením proti směru hodinových ručiček. Místo přisátí následně ještě vydezinfikujte a sledujte pár dní, zda nám místo nerudne (v případě zarudnutí vyhledáme lékaře). 

Nepříjemné zdravotní komplikace nám může způsobit i bodnutí včelou, vosou či sršněm. Obzvláště nebezpečné je bodnutí do úst, jazyka, krku či dýchacích cest. Pokud nám v kůži zůstalo žihadlo, vyndejte jej pinzetou a ranku vydezinfikujte, místo ochlazujte studenými obklady. V případě bodnutí do úst či jazyka je nejlepší chladit kostkou ledu či zmrzlinou a vyhledat lékařskou pomoc. Při mnohonásobném pobodání je nutné okamžitě přivolat záchrannou lékařskou pomoc. Léky pro utlumení alergické reakce jsou Calcium, Dithiaden a léky ze skupiny antihistaminik.

Doporučené léky: Fenistil (kapky či gel) 

Co má obsahovat lékárnička na cesty?

  • teploměr
  • náplasti, “nepálivou” dezinfekci
  • sterilní obvaz
  • lék proti horečce a bolesti – paracetamol (například suspenze Paralen SUS pro děti od 3 měsíců, nebo čípky Paralen 100 pro děti s tělesnou hmotností 7 kg a více, pro děti od tří let jsou vhodné např. tablety Paralen 125)
  • lék na tlumení kašle a rovněž léky na uvolnění hlenů
  • antihistaminika (hodí se při štípnutí hmyzem nebo alergiích)
  • přípravky proti plenkové dermatitidě (opruzeniny)
  • oční kapky
  • kapky proti rýmě
  • přípravky proti průjmu
  • gel/krém/sprej na podrážděnou pokožku od slunce