FB

Zdravé kyčle novorozenců ovlivní i strava v těhotenství

Úvodem

Správný růst kloubů u novorozenců je dán geneticky, ale na zdravé kosti má vliv i to, co jíte během těhotenství. Pro správný vývoj je pak s miminkem potřeba chodit na pravidelné prohlídky na ortopedii.

Content zdrave kycle novorozencu ovlivni i strava v tehotenstvi

Kyčle se vyvíjí už v těhotenství a je třeba je kontrolovat
Vývoj kloubu dítěte začíná někdy už v 3. týdnu těhotenství a pokračuje i po narození dítěte. Před porodem se lékař informuje o vrozených pohybových vadách v rodině, virózách rodičky během těhotenství a sleduje radiační zátěž. Kyčle novorozence se kontrolují ihned po porodu. Vyšetření probíhá postavením miminka na obě nohy, kontrolou hybnosti a souměrnosti kožních rýh. Třetí den po narození se provádí vyšetření pomocí ultrazvukové diagnostiky. Následuje třetí kontrola, která probíhá zpravidla v 6. týdnu novorozence. Po pár měsících je vyšetření kyčlí potřeba opakovat.

Široké balení jako účinná prevence
Široké balení novorozenců v prvních týdnech života s vývojem kyčlí pomůže. Zajistí totiž správné postavení hlavice stehenní kosti a jamky kyčelního kloubu. Správnému růstu může také cvičení s pomůckami, které vám doporučí lékař při vyšetření v MAPO ORL.

Problémy s kyčlemi je třeba řešit hned po narození
Nejčastějším onemocněním u dětí je vrozená kyčelní dysplasie. Celkem postihuje 0,2 - 4 % populace. Lékaři vrozenou kyčelní dysplasii většinou objeví už během těhotenství. Lehčí formy dysplasie se dají řešit širokým balení miminka a abdukčními pomůckami. Důležité je především chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Nejvážnější stupně dysplasie se řeší zavěšením kyčlí dítěte v tahu. Tento proces trvá nepřetržitě po dobu šesti týdnů, poté lékaři provádí rentgenové kontrastní vyšetření. Jen ve výjimečných případech se řeší vady kyčlí chirurgicky.

Svěřte své dítě do rukou odborníků. Nechte zkontrolovat kyčle novorozenců na ortopedii v Jeseníku. Čeká vás moderní vybavení, profesionální přístup a přátelské prostředí.