FB

Znáte zkratku CRP?

Úvodem

Jedním z ožehavých témat je vždy léčba antibiotiky a určení, zda je tato léčba nezbytná. Lékařům pomáhá tuto otázku zodpovědět CRP test, který je k dispozici v ordinacích lékařů, ale také si jej můžete pořídit pro domácí použití v lékárnách. 

Content shutterstock 1069553870

Pomocí tohoto testu zjistíte, zda se jedná o virové onemocnění a nejlepším řešením je tedy nasadit čaj a klidový režim, nebo bakteriální onemocnění vyžadující léčbu antibiotiky, kterou indikuje vždy ošetřující lékař. Nikdy nezahajujte léčbu antibiotiky sami!

Co je CRP?

Jedná se o zkratku pro C-Reaktivní Protein, a jelikož tato látka prudce roste při infekci, již v řádu několika hodin, používá se právě pro zjištění, zda se jedná o nemoc způsobenou viry nebo bakteriemi. Díky tomu, že je tato diagnostika velice rychlá, pomůže stanovit správnou léčbu.

Jak test probíhá?

Provedení testu je velice jednoduché. Stačí k němu pouze kapička krve z prstu, proto je toto vyšetření vhodné například pro děti nebo časově vytížené dospělé, kteří si chtějí provést „rychlotest“ sami doma. Test následně vyhodnotí hladinu proteinu v krvi, podle které určíte, zda je onemocnění virového nebo bakteriálního původu.

Jak vyhodnotím CRP test?

  • Hodnota CRP do 5 mg/l je považována za normální stav.
  • Hodnota CRP 6–30 mg/l odpovídá spíše virové infekci.
  • Hodnota CRP vyšší než 30 mg/l určuje bakteriální infekci.

Je důležité si uvědomit, že meze pro hodnocení hladiny CRP jsou orientační. Hodnota CRP může být ovlivněna například jiným chronickým onemocněním. Jakmile díky testu víte, o jaký typ infekce se s velkou pravděpodobností jedná, je žádoucí zkonzultovat následný postup léčby s Vaším ošetřujícím lékařem. Pokud je infekce bakteriální, lékař Vám antibiotika předepíše. Pokud je infekce virová, antibiotika by nezabrala, tudíž je zbytečné je nasazovat. Pokud vám lékař antibiotika opravdu předepsal, můžete si test udělat doma pro kontrolu, zda opravdu zabírají. Pokud ano, hodnota CRP by měla klesat.

Výhody testu:

  • Zjištění typu infekce během pár minut
  • Pomáhá včas odhalit záněty
  • Dostupnost testu v lékárnách
  • Nenáročné použití
  • Bezbolestné
  • Zhodnocení, zda je léčba antibiotiky úspěšná

Domácí CRP testy slouží k rychlé orientaci. Pokud si však nejste jisti, je vždy lepší zdravotní stav zkonzultovat s lékařem. Léčba antibiotiky je velmi účinná, avšak musí být cílená. Tím se do budoucna zabrání rozvjji tzv. toleranci, což je stav, kdy se běžná bakteriální infekce musí léčit těmi nejsilnějšími antibiotiky. CRP testy používají i naši praktičtí lékaři pro děti a dorost, proto se nemusíte bát zbytečného předpisu antibiotik a bez obav jít právě k nám.