FB

Ganglion – bolestivá vada na kráse

Úvodem

Bolest a vzhled. To jsou nejčastější důvody, které k nám přivádějí pacienty s gangliem. Přečtěte si, jak se dá bolestivá bulka v podkoží léčit.

Content ganglion bolestiva vada na krase uvod

Bolest a vzhled. To jsou nejčastější důvody, které k nám přivádějí pacienty s gangliem. Přečtěte si, jak se dá bolestivá bulka v podkoží léčit.

Cysta s nejasným původem

Lékařské knihy popisují ganglion jako cystu v podkoží. Bývá vyplněná rosolovitou hmotou a často se objevuje v blízkosti šlach a kloubů. Zřetelná je jak na pohmat, tak na pohled. Proč ale ganglion vzniká, není pořád jasné. Jako jedna z možných příčin se uvádí dlouhodobé přetěžování vazivové tkáně nebo infekce. Pacientům vadí nejen z estetického hlediska, ale hlavně kvůli bolesti a omezení pohyblivosti.

Každou bulku si nechte vyšetřit!

Ganglion není zhoubný. Přesto je důležité vyloučit jeho záměnu s onkologickým onemocněním. Obzvlášť to platí v případech, kdy tuhá bulka mění svoji velikost nebo tvar. Návštěva onkologie je na místě i při změnách struktury a barvy okolní kůže. Jakmile lékař potvrdí, že jde skutečně o ganglion, přichází na řadu léčba.

Ganglion se nejvíce objevuje na zápěstí, dlani, chodidle nebo kotníku.

Ganglionu vás zbavíme za jeden den

Aby postižený kloub nebolel, je vhodné podpořit ho dlahou. Další variantou léčby jsou analgetické masti, ultrazvuk, laser nebo magnetoterapie. Pokud metody fyzioterapie nezaberou a bulka stále bolí, může vám ulevit jednoduchý zákrok. Chirurg vám obsah cysty buď odsaje, nebo vyřízne. Díky jednodenní chirurgii, která je v MAPO Ambulance k dispozici v Zábřehu, vás do domácího léčení propustíme už za několik hodin od výkonu. Pod dohledem svých blízkých se pak můžete zotavit v pohodlí svého domova.

Ganglion už vás nemusí omezovat v pohybu ani trápit při pohledu do zrcadla. Stačí se svěřit do péče odborníků přímo ve vašem regionu.